Sosyal Bilimler Etik Komisyonu
Sosyal Bilimler Etik Komisyonu

Etik Komisyonları İşleyiş Şekli
Yakın Doğu Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Etik Kurulu’na bağlı çalışan Eğitim Bilimleri Etik Komitesi, Sosyal Bilimler Etik Komitesi ve Fen Bilimleri Etik Komitesi düzenli olarak toplanıp başvuruları değerlendirmektedirler. Yapılan başvurulara en geç 30 gün içinde yanıt verilecektir.

İnsan, hayvan, bitki ve/veya yerküreden birincil veri toplayacak herkesin etik kuruluna başvurması gerekmektedir. Eğer çalışmanız bu kapsamda değil ise bu formu doldurup gerekli enstitüye göndermeniz gerekmektedir.

Yakın Doğu Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Etik Kurulu’na bağlı çalışan Eğitim Bilimleri Etik Komitesi, Sosyal Bilimler Etik Komitesi ve Fen Bilimleri Etik Komitesi düzenli olarak toplanıp başvuruları değerlendirmektedirler. Yapılan başvurulara en geç 30 gün içinde yanıt verilecektir. Başvuru yapmak için buraya tıklayınız.

Etik izin başvurusu yapmak için başvuru sahiplerinin aşağıdaki formu elektronik olarak doldurarak, [email protected] adresi üzerinden göndermeleri gerekmektedir. Lütfen ilgili belgeleri de başvuru formuna eklemeyi unutmayınız (görüşme soruları, aydınlatılımış onam formu, bilgilendirme formu vb.). Başvuru gönderilirken tüm belgeler tek bir PDF dosyası olarak birleştirilmelidir. Başvuru sahipleri en geç 30 gün içerisinde sonuç ile ilgili olarak bilgilendirilecektir.

Yakın Doğu Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Etik Kurulundan onay almış ve verileri Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinden ya da dış kurumlardan elde edilecek olan çalışmalarda, veri toplama aşamasından önce Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti’nin onayı gerekmektedir. YDÜ Mütevelli Heyeti onayı [email protected] adresine BAEK raporu ile başvuruda bulunularak alınabilir.

Başvuru Formu’nu indirmek için buraya tıklayınız. / Evrak listesi formunu indirmek için buraya tıklayınız

Aydınlatılmış onam ve bilgilendirme örneği formu için buraya tıklayınız.

Hayriye KOCACAN
Yakın Doğu Üniversitesi, Tıp Fakültesi
Etik Kurul Sekreterliği
Telefon: 0392 675 1000 / 3044
E-posta: [email protected]